biuro@klr.com.pl

+48606301824

Renata Klimczyk
Odsłony: 11676
Gorączka denga jest główną przyczyną poważnej choroby i śmierci wśród dzieci w niektórych krajach Azji i Ameryki Łacińskiej.
Nie ma szczepionki, a połowa światowej populacji jest zagrożona tą infekcją wirusową przenoszoną przez komary. Ale papaja może zaoferować rozwiązanie - twierdzą naukowcy z University of Nottingham Malaysia.
Gorączka denga zaraża miliony ludzi na całym świecie i każdego roku domaga się ofiary z tysięcy ludzi. W ostatnich dziesięcioleciach liczba przypadków gwałtownie wzrosła, szczególnie w krajach tropikalnych, takich jak Malezja, gdzie warunki pogodowe i urbanizacja prowadzą do wzrostu populacji komarów.
 
 
Teraz jednak naukowcy badają właściwości tradycyjnego ziołowego leku w celu opracowania nowych metod leczenia. Sok z liści papai to tradycyjne leczenie dengi w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Carpaine, związek bioaktywny w soku, pomaga w krzepnięciu krwi i może ograniczać wewnętrzne krwawienia spowodowane przez chorobę, która jest przenoszona przez komara Aedes.
Więcej infekcji
Dzięki finansowaniu ze strony malezyjskiego ministerstwa szkolnictwa wyższego zespół naukowców podejmuje wyzwanie wydobycia karpainy do użycia w pigułce na dengę.
Głównym badaczem jest profesor Ching Lik Hii z University of Nottingham Malaysia.Powiedział: „Denga jest dużym problemem w Malezji i innych krajach o podobnym klimacie od ponad 20 lat. Ludzie umierają, a coraz więcej ludzi zaraża się, ponieważ populacja komarów Aedes rośnie i staje się bardziej aktywna. Ten globalny problem zainspirował mnie do poszukiwania czegoś, co jest dobrze znanym tradycyjnym lekarstwem na bazie roślin i sprawia, że ​​staje się ono produktem dostępnym dla konsumentów.
Krwotok wewnętrzny
„Celujemy w karpainę, ponieważ wiemy, że może ona zwiększać liczbę płytek krwi, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia krwawienia wewnętrznego. Sprawdzamy również, czy młodsze liście lub starsze liście zawierają więcej karpiny i czy łodygi papai mogą być również przydatne ”.
Ma potencjał, by zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na całym świecie, więc jest to ekscytujący czas, aby brać udział w tych badaniach. ”
Związek karpainowy ekstrahuje się przy użyciu alkoholu. Procedura ekstrakcji kwasowo-zasadowej jest następnie stosowana do uzyskania surowego materiału karpainy. Dalsze oczyszczanie za pomocą chromatografii daje stałą karboninę, która jest czysta w co najmniej 95%.
Pod koniec trzyletniego projektu dr Ching Lik Hii stwierdziła, że ​​interdyscyplinarne mocne strony w naukach biologicznych, farmacji i innych dziedzinach pozwolą zespołowi odkryć najlepszą metodę przetwarzania w celu uzyskania najwyższej wydajności carpaine i dowiedzieć się, w jaki sposób carpaine rozkłada się podczas przechowywania i które części rośliny papai były najlepsze do użycia.
Liofilizacja
Dodał: „Tradycyjnie liść stosowany w postaci wysuszonej jest suszony pod słońcem lub przy użyciu pieca z gorącym powietrzem, ale ma to ograniczenia. Badamy kombinowaną technikę obróbki wstępnej i liofilizacji, aby przetworzyć liść w niskich temperaturach, aby zapobiec degradacji podczas przetwarzania. Badamy również, w jaki sposób przechowywanie przez dłuższy czas wpływa na siłę i stabilność karpainy. ”
Jednym z wyzwań będzie znalezienie odpowiednich źródeł liścia papai, ponieważ w Malezji nie ma zbyt wielu dużych gospodarstw papaja - a istniejące gospodarstwa nie zbierają liści, ponieważ ich priorytetem jest uprawa owoców papai.
Ostatecznie naukowcy dążą do współpracy z partnerami przemysłowymi w Malezji i poza nią w celu opracowania leków karpainowych. 
 
„Jeśli połączona technika obróbki wstępnej i suszenia sublimacyjnego z powodzeniem pozwoli na zachowanie dużej ilości ekstrahowanej karpiny, będzie to kamień milowy w leczeniu dengi” - powiedział dr Ching Lik Hii. „Możemy następnie współpracować z firmami farmaceutycznymi w celu opracowania leków celowanych. Czas jest najważniejszy, aby uratować życie cierpiącego na dengę, więc mamy nadzieję, że wyodrębniony z liści karpainę można wytworzyć albo jako szybko działającą pigułkę albo jako syrop leczniczy.
„Ma potencjał, by zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na całym świecie, więc jest to ekscytujący czas, aby brać udział w tych badaniach”.
 
  Dr Hii Ching Lik
     

Połowa światowej populacji zagrożona

 

Denga to infekcja wirusowa przenoszona przez komary. Powoduje chorobę grypopodobną, a czasami rozwija się w potencjalnie śmiertelną komplikację, ciężką dengę (znaną również jako Dengue Haemorrhagic Fever).

Globalna częstość występowania dengi drastycznie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach. Około połowa ludności świata jest obecnie zagrożona, a ciężka denga jest główną przyczyną poważnej choroby i śmierci wśród dzieci w niektórych krajach Azji i Ameryki Łacińskiej.

Przypadki dengi są niezgłoszone i wiele przypadków jest błędnie sklasyfikowanych. Jedno z ostatnich szacunków wskazuje na 390 milionów zakażeń dengą rocznie, z czego 96 milionów manifestuje się klinicznie.

Denga występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym na całym świecie, głównie na obszarach miejskich i półmiejskich.

Nie ma specyficznego leczenia dengi / ciężkiej dengi, ale wczesne wykrycie i dostęp do właściwej opieki medycznej obniża wskaźniki śmiertelności poniżej 1%.

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia

https://www.nottingham.ac.uk/vision/in-focus/2018/summer/dengue.aspx

 
Kategoria: