biuro@klr.com.pl

+48606301824

Super User
Odsłony: 23329
Nasturcja Jadalna

Nasturcja ze względu na walory estetyczne jest często uprawiana w przydomowych ogródkach i na balkonach  i często znajduje zastosowanie w kuchni. Wielu osobom wydać się może to dziwne, ale to także naturalny antybiotyk potrafiący rozprawić się z takimi bakteriami jak staphylococcus, czy paciorkowce. Na te patogeny działa skutecznie nano srebro więc może w tym zakresie właśnie działa Nasturcja?

 

 

Szybka biosynteza i charakterystyka nanocząstek srebra z ekstraktu z liści Tropaeolum majus L.(Nasturcja) i jego ulepszone właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe in vitro - to właśnie efekty działań jakie wykryli ostatnio naukowcy.
Nasturcja (łac. Tropaeolum) pochodzi z Ameryki Południowej. Do Europy trafiła z Peru w XVI wieku przywieziona tu przez Hiszpanów jako jeden z efektów ich podbojów Ameryki Poludniowej.  W Peru i Brazylii od wieków stosowano nasturcję w lokalnej medycynie do leczenia ran, szkorbutu i przeziębień. Z czasem rozpowszechniła się na większości kontynentów.
Nasturcja to jednoroczna roślina, płożąca i pnąca. Łodygi Nasturcji mogą przekraczać w naturalnych warunkach nawet 4 metry długości. Ma intensywnie żółte i pomarańczowe wielopłatkowe kwiaty oraz okrągłe, ciemnozielone liście. W uprawie jest niewymagająca i łatwa w utrzymaniu. Do celów kulinarnych używa się zarówno liści, kwiatów - jako dodatek do sałatek, a także owoców np jako dodatek do marynat w occie jako polskie kapary. Nasturcja zawiera dużo witaminy C, siarkę, olejki eteryczne oraz błonnik, a także sole mineralne.
Z nasturcji przyrządza się syropy, ekstrakty wodne, nalewki na spirytusie, można też fermentować, lub stosować jako dodatki do innych mikstur.
Najnowsze działania wykazały obecność nano czasteczek w ekstraktach z liści, które to prawdopodobnie odpowiadają za lecznicze właściwości liści Nasturcji.
 
 

Najważniejsze właściwości związane z nanocząsteczkami srebra:

• Nanocząstki srebra zostały zsyntetyzowane z zielonych ekstraktów z liści Tropaeolum majus (nasturcji).
• Nanocząstki srebra wykazały przy badaniu powierzchniowym rezonansem plazmowym pik UV przy 463 nm
• Analiza TEM i SEM potwierdziła, że ​​nanocząsteczki były krystaliczne z sześciennym centrowanym frontem.
• Nanocząstki wykazywały aktywność przeciwko Pseudomonas aeroginosa (pałeczka ropy błękitnej i Penicilium notatum.
• Nanocząstki Ag mają udokumentowane właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe.
 
 
Nanocząsteczki Ag z biosyntezy roślin leczniczych mają duży potencjał terapeutyczny jako środek redukujący i anty oksydant.
W niniejszym badaniu nanocząstki srebra (AgNP) były przyjazne dla środowiska i zostały zsyntetyzowane przy użyciu ekstraktów z liści rośliny leczniczej Tropaeolum majus (nasturcji).
Otrzymane AgNP charakteryzowano widmem UV-Widmo , FTIR, SEM i XRD, które wyraźnie pokazywały redukcję jonów Ag + do Ag 0 . Ponadto analizowano ekstrakty wodne i etanolowe pod kątem fitochemikaliów i ich przeciwutleniaczy. Widmo GC-MS wykazało obecność 25 związków z kwasem benzenooctowym jako zawartości dominującej.
Zsyntetyzowane AgNP ujawniły maksymalne widmo absorpcyjne przy 463 nm i piki wibracyjne FTIR przy 3357.46, 21.966,52, 2118,42, 1617,27, 658,571 i 411,728 cm-1.
Badania SEM i XRD wykazały naturę nanokrystalicznej struktury sześciennej (fcc) skoncentrowanej na warstwie wierzchniej.
Zarówno AgNP, jak i ekstrakty roślinne wykazały większą aktywność hamowania Pseudomonas aeroginosa  (Pałeczka ropy błękitnej) w porównaniu z innymi bakteriami o wartości MIC6,25 μg / ml.
Działania przeciwgrzybiczne były wyższe dla Penicilium notatum (antybiotyk) z wartością MIC 31,2 μg / ml.
Stwierdzono, że wartości IC50 dla MCF7 dla ekstraktu wodnego wynosiły 4,68 μg / ml, ekstrakt etanolowy 7,5 μg / ml, AgNP 2,49 μg / ml i doksorubicyna 1,4 μg / ml.
Wartości IC50 dla linii komórkowej VERO dla ekstraktu wodnego wynosiły 8,1 μg / ml, ekstrakt etanolowy z 6,8 μg / ml, nanocząstki srebra 5,3 μg / ml i odpowiednio doksorubicyna 2,6 μg / ml.
Ostatecznie, właściwości przeciwbakteryjne , przeciwgrzybicze, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe zsyntetyzowanych AgNPs z Tropaeolum majus działają jako główny lek terapeutyczny w chorobach zakaźnych drobnoustrojów i innych zaburzeniach związanych ze zdrowiem.
 
 
Kategoria: