biuro@klr.com.pl

+48606301824

Super User
Odsłony: 11503
Posocznica
28 czerwca 2018 r

Pewne przeciwciała w krwiobiegu pacjenta mogą umożliwić rozprzestrzenianie się zagrażających życiu zakażeń bakteryjnych, zamiast zwalczać je -wykazały to badania University of Queensland.

Dr Timothy Wells, starszy pracownik naukowy UQ Diamantina Institute,  powiedział, że odkrycie może być pomocne w leczeniu lub zapobieganiu sepsy u niektórych pacjentów w przyszłości. Naukowcy zbadali, w jaki sposób Escherichia coli (E. coli) w krwiobiegu może wywołać posocznicę, skrajną i szkodliwą reakcję zapalną na zakażenie z dużą szansą na śmiertelność. "MI. coli jest najczęstszą przyczyną zakażeń dróg moczowych, a u niektórych osób bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu i przeżyć, prowadząc do sepsy ”- powiedział dr Wells.

„Aby bakterie mogły przetrwać, muszą być odporne na ludzką surowicę, która jest składnikiem krwi podobnym pod względem składu do osocza krwi”. Przeciwciała znajdujące się w ludzkiej surowicy normalnie chronią przed infekcją przez wiązanie się z bakteriami, co pozwala im być celem usuwania i niszczenia przez białe krwinki krwi czyli leukocyty.

„Odkryliśmy, że 24 procent pacjentów z sepsą wywołaną przez E. coli miało duże ilości przeciwciał, które hamowały ten proces” - powiedział dr Wells. „Te przeciwciała hamujące faktycznie chroniły bakterie, wiążąc się z nimi i tworząc wokół nich ścianę ochronną.

„Nasze wyniki sugerują, że u niektórych pacjentów bakterie nie byłyby w stanie przetrwać we krwi bez obecności tych„ przeciwciał hamujących ”.

„Duża liczba pacjentów z przeciwciałami hamującymi sugeruje, że ten mechanizm oporności E. coli w surowicy na sepsę jest szeroko rozpowszechniony”.

Dr Wells powiedział, że usunięcie przeciwciał hamujących z krwi przywróciło jej zdolność do zabijania bakterii.

„Te przeciwciała hamujące nie ograniczają się tylko do E. coli” - powiedział.

„Ostatnio leczyliśmy dwóch pacjentów z infekcjami płuc, którzy również mieli przeciwciała hamujące. 

„Zastosowaliśmy metodę zwaną plazmaferezą - gdy osocze krwi pacjenta jest usuwane i zastępowane - usuwając przeciwciała hamujące.

„Doprowadziło to do natychmiastowej poprawy ich zdrowia, więc nowe metody inaktywujące lub usuwające te„ złe ”przeciwciała mogą być przydatne w zapobieganiu i leczeniu sepsy”. 

Badanie zostało opublikowane w mBio i dotyczyło profesora Marka Schembri, badacza School of Chemistry i Molecular Biosciences.

Media: Dr Timothy Wells, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , +61 7 3443 6956; Wydział Medycyny Medycznej, Claire Usmar, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , +61 7 3365 5118.

Kategoria: