Zrozumienie związku między cukrzycą a jelitami może doprowadzić do opracowania nowych terapii opóźniających wystąpienie cukrzycy typu 1, według naukowców z University of Queensland.
Dr Emma Hamilton-Williams, starszy pracownik naukowy UQ Diamantina Institute, powiedziała, że zmiana w mikroorganizmach w jelitach może pomóc przewidzieć i monitorować postęp choroby.
„Cukrzyca typu 1 jest spowodowana atakiem immunologicznym na trzustkę” - „Chociaż podejrzewano związek między bakteriami jelitowymi a postępem choroby, dotychczas nie wykazano bezpośredniego związku między funkcją trzustki a bakteriami jelitowymi. „Badając próbki stolca uczestników, stwierdziliśmy, że zmiany w bakteriach jelitowych nie były tylko skutkiem ubocznym choroby, ale prawdopodobnie są związane z postępem choroby.
„Widząc te same cechy u niedawno zdiagnozowanych pacjentów i niezdiagnozowanych krewnych wysokiego ryzyka, białka te można wykorzystać do przewidywania przyszłej diagnozy cukrzycy”.
„Zrozumienie, jakie ścieżki prowadzą pacjentów do rozwoju cukrzycy typu 1, jest kluczem do opracowania nowych strategii leczenia i dokładnego pomiaru powodzenia badań klinicznych.
„Chcielibyśmy przeprowadzić badanie, w którym monitorujemy pacjentów przed i po diagnozie, aby potwierdzić, czy zidentyfikowane przez nas białka przewidują progresję choroby.
„Zespół jest teraz zaangażowany w kliniczne testowanie specjalistycznego suplementu diety ukierunkowanego na mikroflorę jelitową u pacjentów z cukrzycą typu 1.
„Mamy nadzieję, że to leczenie odwróci zmiany związane z chorobą, które znaleźliśmy w naszym badaniu”.
Badanie zostało sfinansowane przez Juvenile Diabetes Research Foundation International i zostało opublikowane w Diabetes Care ( https://doi.org/10.2337/dc18-0777 ).
Media: Dr Dr Emma Hamilton-Williams, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., +61 7 3443 6989; Wydział Medycyny, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , +61 7 3365 5118.