biuro@klr.com.pl

+48606301824

Renata Klimczyk
Odsłony: 3078

2017 04 04 12.32.39Podczas konferencji "Wiosna Zdrowia" odbywającej się w Katowickim Spodku na wiosnę 2017 roku, odkryliśmy zupełnie przypadkiem niesamowitą właściwość soku z brzozy. Robiąc na naszym stoisku eksperymenty z podnoszeniem ujemnego potencjału redox i badając Generator H+ i jego skuteczność w poprawianiu stopnia potencjału REDOX wody mineralnej zakupionej w butelkach PET, przypadkiem włożyliśmy przyrząd pomiarowy do soku z brzozy. Nasze zaskoczenie było ogromne - okazało się że sok ten miał poziom potencjału elektrochemicznego Redox na poziomie -440mV !

Po sprawdzeniu urządzenia pomiarowego i dokonaniu innych, kontrolnych pomiarów, relatywnie okazało się że urządzenie to mierzy prawidłowo. Powtarzanie pomiaru przynosiło cały czas ten sam rezultat.Sok z brzozy który badaliśmy miał już około 24 godzin i miał pierwsze cechy rozpoczęcia procesów fermentacji - być może to wywołało taką reakcję i powstawanie ujemnego potencjału redox? Późniejsze szukanie wyjaśnienia tego zjawiska wskazuje z dużym prawdopodobieństwem, że zostałje w reakcji fermentacji wytworzony wodór, który pojawił się tam w wesji gazowej H2. Jest wiele bakterii jelitowych, które to robią wewnątrz naszych organizmów, jeśli napotkają na odpowiednie składniki w spożywanych przez nas pokarmach, np. błonnik. A kwestia wodorowej wody i oddziaływania wodoru jako szczególnie ważnego składnika zdrowia, jest coraz bardziej doceniana przez różne grupy naukowców, badających te wpływy na nasze zdrowie.

W pierwszych dyskusjach padła teza że to wynik tego właśnie procesu i podniesiony REDOX jest efektem pracy enzymów, będących składnikiem soku - sok zaczynał wykazywać pierwsze objawy fermentacji, co było efektem naturalnym i jak najbardziej prawidłowym. Możliwe że proces ten wyjaśnia zjawisko efektu działania pompy wodorowej która jest odpowiedzialna w drzewie za swoiste "pompowanie" soków i życiowych płynów z korzeni do gałęzi drzewa. Według znalezionych informacji drzewo średniej wielkości pompuje w ten sposób kilkaset litrów płynów na dobę. Powstały efekt wodorowania podnosi potencjał elektrochemiczny soków i tym samym stwarza tak pozytywny dla naszego organizmu płynny lek. Czyżby to właśnie było przyczyną tak szerokiego spektrum pozytywnego działania soku z brzozy?

Następnego dnia mieliśmy na swoim stoisku wodę pobraną z drzewa kilka godzin wcześniej, i podczas specjalnie przeprowadzonej sesji pomiarowej okazało się, że sok ten osiągnął poziom REDOX -496mV !!

Prowadzone badania i eksperymenty z Generatorem H+ potwierdziły uwagi różnych osób o skuteczności jego działania. Pozostawiony na kilka godzin Generator w zamkniętej szczelnie butelce spowodował że pomierzony Redox takiej wody osiągnął poziom -600mV.

Woda o takim potencjale jest niesamowicie silnym, wręcz najsilniejszym antyuoksydantem, w sposób niezwykle skuteczny usuwająca wolne rodniki OH, dając możliwość pozbycia się z organizmu szkodliwego czynnika i przyczyny wielu problemów zdrowotnych, również na poziomie komórkowym..

Przeprowadzaliśmy badania płynów ustrojowych których się pozbywamy i poziomu REDOX. Badanie wstępnie wykazało że poziom redox przed rozpoczęciem badania wynosił +200mV, natomiast po wypiciu około 1/2 litra wody o potencjale na poziomie -340mV (woda przetworzona Generatorem H2 po około półgodzinnym używaniu  na zwykłej butelkowej wodzie do picia) zrobiliśmy badanie potencjału i miernik wykazał że około pół godziny później w wydalanych płynach poziom potencjału elektrochemicznego zmniejszył się do poziomu +60mV !! To jednoznaczne badanie wykazało że potwierdziła się niesamowitą skuteczność procesu antyoksydacji przez zastosowanie wody REDOX.

Tego rodzaju wodę zalecamy szczególnie w przypadkach przewlekłych chorób i znacznego osłabienia organizmu, lub rekonwalescencji po przeżytych ciężkich chorobach, gdy organizm potrzebuje jak najwięcej swojej energii witalnej. Uzasadnieniem stosowania takiej wody jest również badanie które przeprowadzaliśmy w oparciu o obserwację mikroskopową naszej krwi przed wypiciem wody redox-owanej, i po około półgodzinie po. Erytrocyty które były pozbijane w liczne skupiska i mało ruchliwe - po badaniu zauważalnie uległy rozbiciu na mniejsze skupiska, a ilość wolnych erotrycytów znacząco się powiększył. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ na poziomie komórkowym następuje dużo większa mobilność krwi i przyspieszone zostaje znacznie przemieszczanie się erytrocytów, a więc i samej krwi w organiźmie, przyspieszając procesy oczyszczania i odświeżania "zasilania" komórek naszego ciała. Przyspiesza to też rozprowadzanie potrzebnych komórkom substancji zdrowotnych, energii i przyspiesza procesy oczyszczaniaz różnych toksyn i nie pożądanych substancji (np. herxy powstałe prtzy różnych silnych terapiach związanych z leczeniem boreliozy.

Potencjał płynów ustrojowych biorących udział w przemianach na poziomie komórkowym w ludzkim organiźmie to zakres od -25mV do -150mV. Woda jaką zazwyczaj pijemy ma potencjał od +200mV do nawet 350mV - większy potencjał dodatni mają zazwyczaj wody mineralne i butelkowane - są zazwyczaj natleniane w procesie technologicznym. Aby doprowadzić wypitą wodę do poziomu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania na poziomie komórkowym, organizm nasz musi wydatkować znaczną energię. Jest to szczególnie właśnie ważne w okresach osłabienia organizmu przez wszelkiego rodzaju przewlekłe lub intensywnie osłabiające choroby. Jest dużo badań które wskazują korelację poziomu redoxu spożywanych produktów i poziomu zdrowia, czy też przyspieszeniu procesów terapeutycznych.

Swoją drogą szkoda że sok z brzozy występuje tylko kilka dni w roku. Jest to niesamowita bomba minerałów i różnych suplementów, a dodatkowa właściwość - potencjał elektrochemiczny - daje mu wysoką pozycję wśród pro zdrowotnych środków medycyny naturalnej. Całe szczęście że jest możliwość wspierania się taką wodą cały czas - dzięki Generatorowi H+. Zapraszamy do zapoznania się z opisem w naszym sklepie.

pozdrawia badawcza ekipa projektu EKOVITAREN.

Kategoria: