biuro@klr.com.pl

+48606301824

Marek Kleciak
Odsłony: 6616
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

https://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/6/63-najlepsze-pozycje-karmienia-piersiaDlaczego warto długo karmić piersią, tzn. minimum do 2,5 a w niektórych przypadkach nawet do 3,5 roku życia?

1) Jest to zupełnie naturalne, ponieważ odpowiada matczynemu instynktowi większości kobiet, jak i potrzebom większości dzieci.

2) Podba się to zarówno matkom i dzieciom, jest piękne i powoduje powstanie silnych więzi z dzieckiem. Dlatego więc zakończyć karmienie wcześniej niż jest to możliwe?

3) Nawet po wprowadzeniu pokarmów uzupełniających, dzieci karmione piersią otrzymują więcej z substancji odżywczych i kalorii.

Z badań przeprowadzonych w wielu krajach jasno wynika, że ​​chociaż ilość codziennie produkowanego mleka między 6 a 24 miesiącem życia dziecka spada, to jest to jednak nadal średnio około 500 ml a jego produkcja może być zwiększona w razie potrzeby.

Dzieci w wieku 2 lat zaspokajają ich potrzeby energetyczne w do 31% poprzez mleko matki. Jeszcze dzieci w wieku 13-18 miesięcy otrzymują z mlekiem mamy 25% więcej energii niż karmione taką samą ilością jedzenia. Starsze niemowlęta karmione piersią otrzymują około 17% więcej energii.

Ponadto dzieci w wieku poniżej 2 lat z mleka matki pokrywają swoje zapotrzebowanie na białko do 38%. Dodatkowo ich zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest pokrywane z mleka mamy proporcjonalnie w następujący sposób: witamina A 100% witamina C 95%, niacyna 41%, ryboflawina 21% kwasu foliowy do 26 % potas 44%, żelazo 50%.

Stężenie witaminy C w mleku matki na dziecko w końcu pierwszego roku życia jest 3,3 razy wyższe niż w osoczu krwi matki. Nawet jeśli mama ma obniżony poziom witaminy C to w jej mleku jest proporcjonalnie wzbogacone 6 - 12-krotnie w witaminę C. Dzieci karmione piersią otrzymują dzięki temu wyższe stężenia witaminy C niż dzieci, którym są podawane wyłacznie wzbogacone witaminą C mieszanki dla niemowląt, warzywa i owoce.

 

4) Mleko matki cały czas chroni karmione piersią dziecko przed zarazkami!

Mleko matki zawiera w drugim roku karmienia piersią wyższy poziom wielu przeciwciał, w wielu przypadkach osiąga podobnie wysokie stężenie przeciwciał jak mleko matki bezpośrednio po urodzeniu.

Przykładowo lizozym, enzym niszczący błony komórkowe szkodliwych bakterii, znajduje się w mleku matki 18-miesięcznego dziecka w większej ilości niż w mleku matki sześć miesięcy!

Matka kontynuuje również wytwarzanie przeciwciał przeciwko patogenom, z którymi się styka, chroniąc w ten sposób swoje dziecko za pośrednictwem mleka, tak długo, jak ona jest karmienie piersią.

Dzieci karmione piersią kilka lat, znacznie mniej chorują a matki zgodnie informują, że ich dzieci nigdy nie potrzebowała leczenia antybiotykami.

Inna zaleta dłuższego karmienie piersią w ostrych choróbach, takich jak np. wymioty i biegunka: niemowlęta odmawiają wtedy innej żywności niż mleko matki, Przez co tracą znacznie mniej wagi i prakwie nigdy nie muszą być hospitalizowane z powodu odwodnienia. Niestety, nie dotyczy to niemowląt, które nie są już karmione piersią.

5) Dzieci karmione piersią krótko (lub wcale) mają zwiększone ryzyko wielu chorób:


5.1. alergie

Dzieci karmione piersią przez mniej niż 6 miesięcy mają częściej alergie (36% więcej) niż te, które były karmione piersią przez 6 miesięcy lub dłużej (5%). (Strimas JH, Chi OS, 1988).

5.2. Haemophilus influenza typ B

Karmienie piersią przez ponad sześć miesięcy chroni przed tą bakteryjną chorobą zakaźną. (Takala, AK, i in., 1989).

5.3. infekcje ucha

Karmienie piersią krócej niż sześć miesięcy zwiększa częstość występowania zapalenia ucha środkowego trzy do pięciu razy do wieku 27 miesięcy. (Teei, DW, Klein, JO, Rosner, B, 1980).

5.4. wady zgryzu

Gdy czas karmienia został skrócony z 12 do 3 miesięcy, częstość występowania wad rozwojowych zębów wzrosła z 3% do 16% (Labbok, MH i Hendershot, GE, 1987).

5.5. Rak węzłów chłonnych w dzieciństwie

Dla dzieci poniżej 15 roku życia ryzyko jest pięcio- do ośmiokrotnie wyższe, jeśli były karmione piersią przez mniej niż 6 miesięcy (lub wcale) (Davis MK, Savitz, DA i Graubord, BI, 1988).

5.6. cukrzyca

Jeśli dzieci były karmione piersią przez 12 miesięcy lub dłużej, prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby jest tylko o połowę mniejsze niż u dzieci nie karmionych piersią.

5.7. Stwardnienie rozsiane

Powstaje 2-3-krotnie zwiększone ryzyko tej choroby zapalnej ośrodkowego układu nerwowego, jeśli dziecko było karmione piersią przez mniej niż 7 miesięcy lub wcale.

5.8. nadwaga

Im krócej dziecko jest karmione piersią, tym większe jest ryzyko otyłości w późniejszym czasie (Von Kries, R, Koletzko, B, i in. 1999).

5.9. trudności w nauce

Naukowcy udokumentowali niższe osiągnięcia intelektualne dzieci karmionych sztucznym mlekiem. Okazało się, że dzieci „butelkowane” w wieku od 1 do 2 lat uzyskały gorsze wyniki w teście rozwoju psychicznego. Wyniki odnoszą się bezpośrednio do czasu trwania odżywiania piersi. (Morrow-Tlucak M, Houde RH, Ernhart CB: 1988).
W teście zdolności 3-letnich dzieci, te z nich, które były najkrócej karmione piersią, osiągnęły znacznie niższe wyniki. (Bauer G, Ewald S, Hoffman J, 1991).

5.10 Zaburzenia psychiczne

Dzieci karmione piersią przez ponad sześć miesięcy miały mniej problemów psychicznych w późniejszym życiu. Badanie pokazało po raz pierwszy, że szczególnie długie karmienie piersią jest dobre dla dzieci (Oddy, WH, i in., 2009).


6) Zdrowe dzieci mają swoje instynkt ssania do wieku 4 - 6 lat. Dlatego również w Polsce prawie nie ma nic nienormalnego w tym, gdy dziecko, starsze niż 6 miesięcy, a niekiedy nawet trzy- lub czteroletnie dziecko regularnie wraca do smoczka.

Gdyby więc dla nas ludzi karmienie piersią miało trwać od 4 do 6 miesięcy, byłoby naturalne, że natura ustawiłaby nas tak, aby po tym czasie mleko wyschło, a instynkt ssania całkowicie zaniknął.

źrudło: https://www.stillkinder.de/haeufige-fragen-zum-langzeitstillen

Kategoria: /