biuro@klr.com.pl

+48606301824

Super User
Odsłony: 18060
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
laznia sauna 2019 2Podobnie jak wiele nowych trendów odnowy biologicznej, sauna na podczerwień zapewnia listę korzyści zdrowotnych związanych z oczyszczaniem - od utraty wagi i poprawy krążenia po łagodzenie bólu i usuwanie toksyn z organizmu.Ale tak jak w przypadku tak wielu szaleństw zdrowotnych, jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, warto zrobić z należytą starannością, aby dowiedzieć się, jak wiarygodne są wszystkie te imponujące twierdzenia.
Aby pomóc Ci dotrzeć do sedna nauki stojącej za saunami na podczerwień - i dowiedzieć się, czy te obietnice zdrowotne faktycznie mają jakąś wartość za sobą - poprosiliśmy trzech naszych ekspertów ds. Zdrowia, aby rozważyli tę sprawę: Cynthia Cobb, DNP, APRN , pielęgniarka specjalizująca się w zdrowiu kobiet, estetyce i kosmetykach oraz pielęgnacji skóry; Daniel Bubnis, MS, NASM-CPT, NASE Level II-CSS , krajowy certyfikowany trener personalny i instruktor wydziału w Lackawanna College; oraz Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT , profesor nadzwyczajny i holistyczny lekarz.
Oto, co mieli do powiedzenia:
 
Co dzieje się z twoim ciałem, kiedy jesteś w saunie na podczerwień?
 
Cindy Cobb: Kiedy osoba spędza czas w saunie - niezależnie od tego, jak jest ogrzewana - reakcja organizmu jest taka sama: tętno wzrasta, naczynia krwionośne rozszerzają się, a pocenie się zwiększa. Gdy tak się dzieje, zwiększa się krążenie krwi. Ta reakcja jest bardzo podobna do sposobu, w jaki organizm reaguje na ćwiczenia od niskiego do umiarkowanego. Długość czasu spędzonego w saunie określi również dokładną odpowiedź organizmu. Zauważono, że tętno może wzrosnąć od 100 do 150 uderzeń na minutę. Opisane powyżej reakcje fizyczne same w sobie często przynoszą korzyści zdrowotne.
Daniel Bubnis: Trwają badania nad skutkami zdrowotnymi saun na podczerwień. Naukowcy uważają, że skutki są związane z interakcjami między częstotliwością podczerwieni a zawartością wody w tkance.Długość fali tego światła, określana jako promieniowanie dalekiej podczerwieni (FIR), nie może być postrzegana przez ludzkie oko i jest niewidzialną formą energii elektromagnetycznej . Ciało doświadcza tej energii jako promieniującego ciepła, które może przenikać do 1 1/2 cala pod skórę. Uważa się, że ta długość fali światła wpływa na wiązania między cząsteczkami w komórkach , a to z kolei może zapewnić efekty terapeutyczne rzekomo związane z saunami na podczerwień.Debra Rose Wilson: Podczerwone ciepło [sauny] może dostarczać fale ciepła i światła, które mogą wnikać głębiej w ciało i mogą leczyć głębokie tkanki. Temperatura skóry wzrasta, ale temperatura rdzenia nie wzrasta tak bardzo, więc dopóki jesteś w stanie otworzyć pory i pocić się, powinieneś być w stanie utrzymać równowagę temperaturową.
 
Jakie osoby i jakiego rodzaju problemami zdrowotnymi najbardziej skorzystają z tej terapii i dlaczego?

CC: Odbyło się kilka badań, które dotyczyły zastosowania saun na podczerwień w leczeniu przewlekłych problemów zdrowotnych. Obejmują one poprawę stanu zdrowia serca, takie jak obniżenie wysokiego ciśnienia krwi i leczenie przewlekłej niewydolności serca , złagodzenie bólu chorób, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów poprzez zmniejszenie bolesności mięśni i poprawę ruchów stawów oraz zmniejszenie poziomu stresu poprzez rzekome promowanie relaksu i poprawę samopoczucia. dzięki lepszemu krążeniu.DB: Badania nad saunami na podczerwień są nadal wstępne. Niemniej jednak badania sugerują, że promieniowanie podczerwone (w tym sauny na podczerwień) może pomóc w leczeniu przedwczesnego starzenia się skóry. Przeprowadzono również badania , które wykazały wykorzystanie saun na podczerwień jako sposobu leczenia osób z przewlekłą chorobą nerek.DRW: Poza tym, o czym wspomnieli moi koledzy, jest to opcjonalne leczenie bólu regionalnego lub przewlekłego i może być uzupełnieniem terapii fizycznej i leczenia urazów.Badania nad sportowcami wykazały szybsze gojenie się ciepłem, więc sauny na podczerwień mogą być odpowiednie do stosowania w połączeniu z dobrym przyjmowaniem składników odżywczych, snem i masażem. Jako alternatywa dla leków, jedno badanie sugeruje, że może to być jedno z narzędzi dla osób z przewlekłym, trudnym do leczenia bólem. Podobnie dla tych, którzy kochają ciepło solarium, ale chcą uniknąć wywołujących raka promieni UV, tutaj jest bezpieczniejsza opcja.
 
Kto powinien unikać sauny na podczerwień?

CC: Korzystanie z sauny wydaje się bezpieczne dla większości osób. Osoby z chorobami układu krążenia, osoby z zawałem serca i osoby o niskim ciśnieniu krwi powinny jednak porozmawiać z lekarzem przed użyciem.U osób z kontaktowym zapaleniem skóry sauny nasilają objawy. Podobnie, ze względu na ryzyko odwodnienia (dzięki zwiększonej potliwości), osoby z chorobami nerek powinny również unikać sauny. Zawroty głowy i nudności mogą być również odczuwane przez niektórych, ze względu na wysoką temperaturę stosowaną w saunach. Wreszcie osoby w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed skorzystaniem z sauny.DB: Ponownie, dowody otaczające sauny na podczerwień są jeszcze całkiem nowe. Przeprowadzono niewystarczającą liczbę badań podłużnych, aby w pełni ocenić potencjalne negatywne skutki związane z saunami FIR. Najprostszą odpowiedzią byłoby uniknięcie sauny na podczerwień, jeśli odradzono ci korzystanie z sauny przez lekarza.DRW: Dla osób z neuropatią stóp lub rąk oparzenie może nie być odczuwalne lub uczucie rozgrzania może powodować dyskomfort. Osoby starsze powinny również pamiętać, że ryzyko odwodnienia wzrasta wraz z tego rodzaju suchym ciepłem, a jeśli jesteś skłonny do przegrzania lub omdlenia, zachowaj ostrożność.
 
Jakie są ewentualne zagrożenia?

CC: Jak zauważono, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest większe dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi i dla osób odwodnionych.DB: Niestety, z witryn naukowych, które przeglądałem, nie byłem w stanie ustalić, czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia związane z saunami na podczerwień.DRW: Ryzyko wydaje się niskie. Zachowaj krótkie zabiegi na początku i zwiększ długość, jeśli dobrze je tolerujesz. Dla tych, którzy są podatni na uderzenia gorąca, może to nie być opcja spa. Chociaż istnieją korzyści dla krążenia i zdrowia, przegrzanie jest trudne dla funkcji immunologicznych i układu sercowo-naczyniowego. Osoby z wcześniejszymi warunkami powinny skonsultować się z lekarzem.
 
Na co powinni zwracać uwagę ludzie i pamiętać o planowaniu wizyty w saunie na podczerwień?

CC: Jeśli planujesz odwiedzić saunę (na podczerwień lub w inny sposób), najlepiej jest wcześniej unikać spożywania alkoholu, ze względu na jego odwodnienie. Należy ograniczyć czas spędzany w saunie na podczerwień do 20 minut, chociaż odwiedzający po raz pierwszy powinni spędzać od 5 do 10 minut w jednym, dopóki nie zbudują swojej tolerancji.Planując wizytę w saunie, warto upewnić się, że jesteś dobrze nawodniony, zarówno przed, jak i po, pijąc dużo wody.
Ponieważ nie jesteśmy świadomi zagrożeń związanych z saunami na podczerwień, nie możemy w pełni docenić sposobów ograniczenia ryzyka. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać: upewnij się, że wybrana przez Ciebie sauna jest czysta, zapytaj dostawcę o ostatni raz, kiedy sauna była serwisowana, i poproś znajomych o skierowania i ich doświadczenia z tym obiektem.DRW: Wybierz licencjonowane spa i zapytaj dostawców, jakie szkolenia otrzymali za korzystanie z sauny. Przegląd kontroli zdrowia publicznego i raportów wskaże, czy lokalizacja jest czystym i bezpiecznym środowiskiem.
 
Czy według ciebie działa? Dlaczego tak lub dlaczego nie?
 
CC: Ci, którzy nie są w stanie tolerować wysokiej temperatury zwykłej sauny, często są w stanie tolerować saunę na podczerwień, a tym samym korzystać z jej użytkowania. Możliwość skorzystania z ciepła i relaksu zapewnianego przez saunę z kolei wpływa pozytywnie na inne przewlekłe schorzenia.Krótko mówiąc, uważam, że sauny na podczerwień działają. Powiedziałbym jednak, że kontynuowałbym badania nad saunami na podczerwień, aby dostarczyć pracownikom służby zdrowia dowodów na to, by opierali swoje zalecenia na pacjentach.DB: Po przejrzeniu wielu badań, myślę, że bezpiecznie jest powiedzieć, że istnieją pewne wstępne dowody na to, że sauny na podczerwień mogą zapewniać pewne korzyści zdrowotne niektórym osobom. Nie wiem jednak, czy masowo odsyłam klientów do korzystania z tej modalności. Zamiast tego, przed skierowaniem musiałbym wziąć pod uwagę wyjątkowe okoliczności każdego klienta.DRW: W wojnie z przewlekłym bólem bez użycia narkotyków, podejście wykorzystujące ciepło podczerwone jest kolejnym narzędziem w arsenale do zwalczania przewlekłego bólu i zmniejszenia uzależnienia od leków. W połączeniu z innymi podejściami leczenie to może przyczynić się do poprawy jakości życia, zakresu ruchu, zmniejszenia bólu i zwiększenia mobilności. Polecam to dla niektórych pacjentów.Na wynos
Mimo, że istnieje wiele artykułów online na temat zalet sauny na podczerwień, należy najpierw omówić korzystanie z tych urządzeń z lekarzem.
Jeśli zdecydujesz się na terapię w saunie na podczerwień, pamiętaj, że liczba dowodów potwierdzających roszczenia producentów saun na podczerwień jest ograniczona. Ponadto powinieneś używać wyłącznie urządzeń, które są czyste i dobrze utrzymane.
Kategoria: /