biuro@klr.com.pl

+48606301824

Super User
Odsłony: 7470

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Co to jest glejak?

Glejak jest rodzajem guza mózgu, który wyrasta z komórek glejowych.  Komórki glejowe wspierają komórki nerwowe energią i składnikami odżywczymi i pomagają utrzymać barierę krew-mózg. Istnieją różne typy komórek glejowych, z których każda ma inną funkcję:

Astrocyt - transportuje składniki odżywcze i utrzymuje neurony na miejscu
Oligodendrocyt - zapewnia izolację (mielinę) do neuronów
Mikroglej - trawi martwe neurony i patogeny
Komórki wyściółki - wyścielają komory i wydzielają płyn mózgowo-rdzeniowy

 

Glejak to termin ogólny używany do opisania różnych typów guzów glejowych: gwiaździaka, skąpodrzewiaka i glejaka. Glejaki różnią się swoją agresywnością lub złośliwością. Niektóre są wolno rosnące i mogą być uleczalne.  Inne są szybko rosnące, inwazyjne, trudne do leczenia i mogą się powtórzyć.

Jakie są objawy?

Objawy glejaka są związane z położeniem mózgu, w którym występują, i mogą obejmować bóle głowy, drętwienie, osłabienie, zmiany osobowości lub splątanie i drgawki.

Jaka jest diagnoza?

Jeśli pacjent ma objawy sugerujące glejaka, lekarz będzie współpracował z zespołem specjalistów, aby potwierdzić diagnozę. Twój zespół może obejmować neurochirurga, onkologa, radiologa, radiologa, neurologa i neuro-okulistę.

Lekarz przeprowadzi badanie neurologiczne i zamówi badania CT i / lub MRI. Te testy obrazowe pomogą określić rozmiar, lokalizację i rodzaj guza.

Jeśli diagnozy nie można jednoznacznie wyciągnąć ze skanów, można wykonać biopsję w celu określenia rodzaju nowotworu. Biopsja to zabieg polegający na usunięciu niewielkiej ilości komórek nowotworowych, które mają być zbadane przez patologa pod mikroskopem. Biopsję można wykonać w ramach otwartego zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia guza lub jako oddzielną procedurę diagnostyczną, znaną jako biopsja igłowa. W czaszce wywiercony jest mały otwór na zadziory, tak że pusta igła może być prowadzona do guza i próbka tkanki jest usuwana.

Biomarkery lub mutacje genetyczne występujące w guzie mogą pomóc w określeniu rokowania. Należą do nich: IDH1 , IDH2 , MGMT , EGFR 1P / 19q jednoczesne usunięcie.

Jak leczone są typy glejaka?

Opcje leczenia różnią się w zależności od rodzaju komórki, stopnia, wielkości i lokalizacji guza. Cel leczenia może być leczniczy lub może skupiać się na łagodzeniu objawów (opieka paliatywna). Zabiegi są często stosowane w połączeniu ze sobą.

Glejaki są klasyfikowane według aktywności komórek i agresywności w skali od I do IV.

Stopień I - gwiaździak pilocytarny: zazwyczaj występuje u dzieci w móżdżku lub pniu mózgu, a czasami w półkulach mózgu. Może wystąpić u dorosłych, ale rzadziej. Nowotwory stopnia I rozwijają się powoli i są stosunkowo łagodne. Opcje leczenia obejmują:

  • Obserwacja - małe guzy i guzy zlokalizowane na obszarach nieoperacyjnych, takich jak pień mózgu, mogą być obserwowane i mogą nigdy nie rosnąć.
  • Chirurgia - leczenie z wyboru w większości przypadków. Całkowite usunięcie może być lecznicze.
  • Promieniowanie - zarezerwowane dla guzów, które nie mogą być usunięte chirurgicznie, guza resztkowego po zabiegu lub guza nawrotowego.

Stopień II - glejak o niskim stopniu złośliwości: obejmuje gwiaździaka, skąpodrzewiaka i mieszaną oligoastrocytmę. Glejaki stopnia II zwykle występują u młodych dorosłych (20s - 50s) i najczęściej występują w półkulach mózgu. Ze względu na naciekowy charakter tych nowotworów mogą wystąpić nawroty. Niektóre glejaki stopnia II nawracają i przekształcają się w bardziej agresywne guzy (stopień III lub IV). Opcje leczenia obejmują:

  • Obserwacja - w przypadku guzów zlokalizowanych na obszarach nieoperacyjnych lub obszarach wysokiego ryzyka, które mogą powodować utratę funkcji po zabiegu. Niektóre nowotwory mogą nigdy nie rosnąć, ale inne powiększają się lub przekształcają w guz o wysokiej jakości, gwarantujący leczenie.
  • Chirurgia - leczenie z wyboru, jeśli guz można usunąć bez powodowania utraty funkcji. Całkowite usunięcie może być lecznicze. 
  • Promieniowanie - może być stosowane po operacji w celu spowolnienia wzrostu resztkowego guza lub w przypadkach, gdy operacja nie jest opcją. 
  • Chemioterapia - zazwyczaj nie stosowana, z wyjątkiem nawrotów lub niektórych guzów wysokiego ryzyka.

Stopień III - glejak złośliwy: obejmuje gwiaździaka anaplastycznego, aniglastycznego oligodendroglioma i anaplastycznego mieszanego oligoastrocytoma. Guzy III stopnia rosną szybciej i bardziej agresywnie niż gwiaździaki II stopnia. Naciekają pobliską tkankę mózgową projekcjami przypominającymi macki, co utrudnia całkowite usunięcie chirurgiczne. Pacjenci często mają drgawki, deficyty neurologiczne, bóle głowy lub zmiany stanu psychicznego. Opcje leczenia obejmują:

  • Obserwacja - zazwyczaj nie jest to opcja ze względu na złośliwy i szybki wzrost.
  • Operacja - zaleca się maksymalne usunięcie guza, jeśli guz można usunąć bez powodowania utraty funkcji. 
  • Promieniowanie - zalecane po zabiegu z wieloma frakcjami przez około 6 tygodni.
  • Chemioterapia - podawana po napromieniowaniu przez 6-12 miesięcy; temozolomid (Temodar).
  • Nawrót jest częsty u większości pacjentów i zwykle występuje w miejscu pierwotnego guza, zwykle w odległości 2 cm. Leczenie nawrotów może obejmować dodatkowe zabiegi chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię lub kombinacje.
 
Rysunek 1. Ilustracja i MRI guza glejaka w płacie ciemieniowym.

Stopień IV - glejak wielopostaciowy (GBM) : jest glejakiem złośliwym. GBM jest najbardziej agresywnym i najczęstszym pierwotnym guzem mózgu. Glejak wielopostaciowy zwykle rozprzestrzenia się szybko i atakuje inne części mózgu za pomocą mackowatych występów, co utrudnia całkowite usunięcie chirurgiczne. Powszechnie zdarza się, że GBM powraca po pierwszym leczeniu. Opcje leczenia obejmują:

  • Obserwacja - zazwyczaj nie jest to opcja ze względu na złośliwy i szybki wzrost.
  • Operacja - zaleca się maksymalne usunięcie guza, jeśli guz można usunąć bez powodowania utraty funkcji. Nasiona promieniowania mogą być wszczepiane w czasie zabiegu.
  • Promieniowanie - zalecane po zabiegu z wieloma frakcjami przez około 6 tygodni.
  • Chemioterapia - podawana podczas i po napromienianiu przez 6-12 miesięcy; temozolomid (Temodar).
  • Nawrót jest częsty i zwykle występuje w miejscu pierwotnego guza, zwykle w odległości 2 cm. Leczenie nawrotów może obejmować dodatkowe zabiegi chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię lub kombinacje.

Analiza genomowa i molekularna zidentyfikowała 4 podtypy GBM: klasyczny, mezenchymalny, przysadkowy i nerwowy. Wszystkie mają zmutowane geny i wszystkie mają różne profile przeżycia. Jak dotąd nie ma dostępnej terapii ukierunkowanej na którykolwiek z tych podtypów.

Badania kliniczne

Badania kliniczne są badaniami, w których nowe metody leczenia - leki, diagnostyka, procedury i inne terapie - są testowane u ludzi, aby sprawdzić, czy są bezpieczne i skuteczne. Zawsze prowadzone są badania w celu poprawy standardu opieki medycznej. Informacje o aktualnych badaniach klinicznych, w tym kwalifikowalność, protokół i lokalizacje, można znaleźć w Internecie. Badania mogą być sponsorowane przez National Institutes of Health (patrz clinicaltrials.gov ), a także przez prywatny przemysł i firmy farmaceutyczne (patrz www.centerwatch.com ).

  • Immunoterapia lub bioterapia aktywuje układ odpornościowy (komórki T i przeciwciała) w celu zniszczenia komórek nowotworowych. Badania badają sposoby zapobiegania lub leczenia raka poprzez szczepionki.
  • Terapia genowa wykorzystuje wirusy lub inne wektory do wprowadzenia nowego materiału genetycznego do komórek nowotworowych. Ta eksperymentalna terapia może spowodować śmierć komórek nowotworowych lub zwiększyć ich podatność na inne terapie przeciwnowotworowe.
  • Hiperbaryczny tlen zużywa tlen na poziomie wyższym niż normalny, aby przyspieszyć gojenie się ran i pomóc w zwalczaniu infekcji. Może również poprawić reakcję guza na promieniowanie i jest badany eksperymentalnie. Obecnie jest on wykorzystywany, aby pomóc organizmowi w naturalny sposób usunąć martwe komórki nowotworowe i leczyć martwicę promieniowania.

Poprawa

Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i onkolog powinni omówić z Tobą i Twoją rodziną wszelkie potrzeby opieki domowej. Środki wspomagające różnią się w zależności od objawów. Na przykład laski lub chodziki mogą pomóc osobom mającym problemy z chodzeniem. Plan opieki nad zmianami stanu psychicznego powinien być dostosowany do potrzeb każdego pacjenta.

Uprawnienia do prowadzenia pojazdów mogą zostać zawieszone podczas przyjmowania leków przeciwpadaczkowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych osób. Ponieważ każdy stan ma inne zasady dotyczące prowadzenia pojazdów i napadów, omów ten problem ze swoim lekarzem.

Właściwe może być również omówienie z rodziną wcześniejszych dyrektyw medycznych (np. Wola życia, pełnomocnik opieki zdrowotnej, trwałe pełnomocnictwo) z rodziną, aby zapewnić przestrzeganie opieki medycznej i życzeń.

Nawrót

Jak dobrze guz zareaguje na leczenie, pozostanie w remisji lub nawróci po leczeniu, zależy od konkretnego typu nowotworu i jego składu molekularnego. Nawracający guz może być guzem, który utrzymuje się po leczeniu, takim, który odrasta po pewnym czasie od zniszczenia go lub nowym guzem, który rośnie w tym samym miejscu co pierwotny.

Gdy guz mózgu jest w remisji, komórki nowotworowe przestały rosnąć lub rozmnażać się. Okresy remisji są różne. Ogólnie rzecz biorąc, łagodne guzy nawracają rzadziej niż nowotwory złośliwe.

Ponieważ nie można przewidzieć, czy dany nowotwór może się powtórzyć, monitorowanie za pomocą rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej jest niezbędne dla osób leczonych z powodu guza mózgu. Badania kontrolne mogą być wykonywane co 3 do 6 miesięcy lub co roku, w zależności od rodzaju guza, który miałeś.

Glosariusz leczenia

Leki: kontrolować niektóre z typowych skutków ubocznych guzów mózgu.

  • Steroidy, takie jak deksametazon (Decadron), stosuje się w celu zmniejszenia obrzęku i gromadzenia się płynu (obrzęku) wokół guza. Ponieważ steroidy mogą powodować wrzody żołądka i refluks żołądkowy, przepisuje się famotydynę (Pepcid) lub pantoprazol (Protonix) w celu zmniejszenia wydzielania kwasu w żołądku.
  • Furosemid (Lasix) lub mannitol (Osmitrol) może być stosowany do kontrolowania obrzęku i obrzęku.
  • Leki przeciwdrgawkowe stosuje się w celu zapobiegania lub kontrolowania napadów. Do najczęstszych należą fenytoina (Dilantin), kwas walproinowy (Depakote), karbamazepina (Tegretol) i lewetyracetam (Keppra).

Operacja: aby chirurgicznie usunąć guz mózgu, neurochirurg wykonuje kraniotomię, aby otworzyć czaszkę. Chirurg może usunąć tylko część guza, jeśli znajduje się w pobliżu krytycznych (wymownych) obszarów mózgu. Częściowe usunięcie może jeszcze złagodzić objawy. Promieniowanie lub chemioterapię można stosować na pozostałe komórki nowotworowe.

Radioterapia: wykorzystuje kontrolowane, wysokoenergetyczne promienie, aby uszkodzić DNA wewnątrz komórek, uniemożliwiając im podział i reprodukcję. Celem radioterapii jest maksymalizacja dawki do nieprawidłowych komórek i zminimalizowanie ekspozycji na normalne komórki. Istnieje kilka sposobów dostarczania promieniowania; zawierają:

  • Radiochirurgia stereotaktyczna (SRS) : dostarcza dużą dawkę promieniowania podczas jednej sesji lub może być podzielona na 2 do 5 zabiegów podawanych przez tydzień.
  • Frakcjonowana radioterapia stereotaktyczna : zapewnia mniejsze dawki promieniowania podczas wielu wizyt. Pacjenci powracają codziennie przez kilka tygodni, aby otrzymać pełną dawkę promieniowania.
  • Radioterapia całego mózgu (WBRT) : dostarcza dawkę promieniowania do całego mózgu. Może być stosowany do leczenia wielu guzów mózgu i przerzutów.
  • Nasiona promieniowania (brachyterapia) : dostarczają niską dawkę promieniowania z wnętrza guza. Po operacji guza w jamie umieszcza się około 50 do 100 nasion promieniowania. Dawka promieniowania wpływa na kilka pierwszych milimetrów tkanki w jamie guza, gdzie mogą pozostać złośliwe komórki.
  • Terapia protonowa : dostarcza wysokoenergetyczną wiązkę protonów wytwarzanych przez cyklotron. Protony przemieszczają się do ściśle określonej głębokości i odkładają swoją energię w guzie. W przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego, dawka nie przechodzi przez ciało, aby uszkodzić zdrowe komórki.

Chemioterapia : leki, które działają, przerywając podział komórek. Niestety chemioterapia dotyczy nie tylko komórek nowotworowych, ale także normalnych komórek. Powoduje to skutki uboczne, zwłaszcza w szybko rosnących komórkach (np. Włosach, krwi). Chemioterapia może być podawana doustnie w postaci pigułki, dożylnie (IV) lub w postaci opłatka umieszczonego chirurgicznie w guzie. Do leków najczęściej stosowanych w leczeniu guzów mózgu należą karmustyna (BCNU) i temozolomid (Temodar). Leczenie odbywa się cyklicznie, a okresy odpoczynku między nimi pozwalają organizmowi odbudować zdrowe komórki.

  • Wafle do chemioterapii : można umieścić w jamie chirurgicznej po usunięciu guza. Są mniej więcej wielkości niklu i wykonane są z polimeru wypełnionego BCNU.
  • Bewacyzumab (Avastin): jest lekiem, który zapobiega rozwojowi nowych naczyń krwionośnych zasilających nowotwór. Działa poprzez głodzenie nowotworu żywności i tlenu. Działa najskuteczniej w nowotworach z biomarkerem EGFR.

Pola leczenia nowotworów: TTFields spowalnia i odwraca wzrost guza, uniemożliwiając podział komórek. TTFields stosuje się w leczeniu glejaka wielopostaciowego (GBM) w skojarzeniu z temozolomidem u dorosłych, którzy zostali niedawno zdiagnozowani. Jest również zatwierdzony do leczenia nawracającego GBM po wyczerpaniu opcji chirurgicznych i radiacyjnych. Leczenie polega na założeniu urządzenia przypominającego czepek kąpielowy, który dostarcza energii elektromagnetycznej do skóry głowy.

Hiperbaryczny tlen: używa tlenu na poziomie wyższym niż normalny, aby przyspieszyć gojenie się ran i pomóc zwalczać infekcje. Może również poprawić reakcję guza na promieniowanie i jest badany eksperymentalnie. Obecnie jest on wykorzystywany, aby pomóc organizmowi w naturalny sposób usunąć martwe komórki nowotworowe i leczyć martwicę promieniowania.

Źródła i linki

Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z Mayfield Brain & Spine pod numerem 800-325-7787 lub 513-221-1100.

Grupy wsparcia zapewniają pacjentom i ich rodzinom możliwość dzielenia się doświadczeniami, uzyskiwania wsparcia i zdobywania wiedzy na temat postępów w leczeniu i lekach.

Spinki do mankietów

National Brain Tumor Society 
American Brain Tumor Association


zaktualizowane> 12.2018 
zrecenzowane przez> Christopher McPherson, MD , Mayfield Clinic, Cincinnati, Ohio

Otwórz wersję do druku(gwiaździak, skąpodrzewiak, glejak)

Więcej informacji można znaleźć w Brain Tumors: An Introduction .
Kategoria: /