Powoduje ona lekką modyfikację mRNA - w jej końcowej części, przez co następuje dołączanie reszt adeinowych.
[...] "Kordycepina jest związkiem aktywnym izolowanym z grzyba gąsienicy Cordyceps militaris i okazała się skuteczna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów poprzez blokowanie zapalenia w nowy sposób, poprzez zmniejszenie procesu zwanego poliadenylacją. Badania zostały podjęte przez naukowców z University of Nottingham i wspierane przez fundusze od Versus Arthritis . Odkrycia opublikowano dzisiaj w raportach naukowych. Kordycepina jest pozyskiwana z entomopatogenicznych grzybów, znanych na Dalekim Wschodzie ze swych właściwości leczniczych. Podczas ostatnich badań wykazaliśmy, że podawana doustnie kordycepina zmniejsza ból i zatrzymuje postępy choroby w zwierzęcym modelu osteoartrozy. Co ciekawe, robi to inaczej niż jakikolwiek znany środek o działaniu przeciwzapalnym, oddziałując na ostatni etap wytwarzania mRNA, poliadenylację. To oznacza, że leki pozyskiwane z kordycepiny mogą pomóc osobom, na które nie działają inne metody terapii. Mamy nadzieję, że dzięki kordycepinie powstanie nowa klasa leków przeciwbólowych - inhibitorów poliadenylacji - opowiada dr Cornelia De Moor z Uniwersytetu w Nottingham."Zapalenie błony maziowej w przebiegu osteoartrozy i kłopoty jakie to wywołuje w pracy stawów wiąże się podwyższony wzrost tzw. białka CPSF4. Jest to jedno z białek odpowiedzialnych za zmiany końca 3' mRNA a więc modyfikacji które mają właśnie wpływ na motorykę procesów zwyrodnieniowych. CPSF to nazwa którego źródłem jest określenie z języka angielskiego. cleavage and polyadenylation specificity factor. Są dwa główne białka o podobnej funkcji , które są konieczne do aktywacji makrofagów to CPSF4 i WDR33.
Okazało się że podanie kordycepiny ogranicza w znaczący sposób aktywność tych czynników a tym samym niweluje negatywne efekty działania na stawy. Badania na myszach i szczurach wykazały że kordycepina ogranicza zachowania wskazujące na ból i strukturalne uszkodzenia stawów ze sztucznie zainicjowaną osteoartrozą. Zastosowano przy badaniach iniekcję z jodooctanu monosodowego w obręb tkanki wewnątrzstawowej u szczurów, a u myszy wykonywano zabieg nacinania łąkotki przyśrodkowej głównie stawu kolanowego. W procedurach stosowanych obecnie w ramach leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów zaleca się w zasadzie zmiany trybu życia i zwyczajów żywieniowych oraz preferuje się zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub opiodów.
Ze względu na ograniczoną skuteczność i różne skutki uboczne często stosuje się jednak działania chirurgiczne i wymianę stawów przez operacyjne wstawienie endoprotezy stawów. Po badaniach wydaje się, że kordycepina zapewni lepsze rezultaty przy mniejszej toksyczności. Jest to wynik badań grupy naukowców i badaczy z University of Nottingham.
Jako ciekawostke możemy podać, że jedna z uczestniczek głodówki w Kambodży w 2019, wyprawy realizowanej przez ekipę EkoVitaRen, mająca skierowanie na taką operację, po powrocie z projekytu zrezygnowała z tego rozwiązania, ponieważ w znacznym stopniu poprawił jej się stan perforacji kości i nastąpiła na tyle odczuwalna poprawa stawów kolanowych, że operackja taka stała się nie potrzebna.
Źródło: University of Nottingham