Profesor Thomas Burne, lider grupy QBI, bada rozwój i zachowanie mózgu, a ostatnio opublikował badania łączące niedobór witaminy D z szeregiem zaburzeń poznawczych . Tutaj zadawał pytania ludziom z całego świata o najnowsze odkrycia jego zespołu.
P: Jak witamina D pomaga mózgowi?
O: Witamina D jest neuroprotekcyjna, reguluje układ odpornościowy i pomaga w równowadze wapnia. Jest również zaangażowany w regulację wielu genów ważnych dla funkcjonowania mózgu. Chociaż witamina D jest uważana za witaminę, działa jak neurosteroid i odgrywa ważną rolę w mózgu.
P: Czy są populacje, które mają wyższe wskaźniki niedoboru witaminy D z powodu sezonowego braku ekspozycji na słońce lub braku wzbogaconego jedzenia? Czy istnieje odpowiedni wzrost zaburzeń poznawczych w tych populacjach?
O: Świetne pytanie! Istnieje wyraźne zróżnicowanie poziomu witaminy D na całym świecie w zależności od szerokości geograficznej i pory roku. Istnieje wiele badań epidemiologicznych wykazujących związek między sezonem a wieloma chorobami mózgu, w tym schizofrenią. Osoby o ciemniejszej skórze w chłodniejszym klimacie są bardziej narażone na suboptymalny poziom witaminy D niż osoby o jaśniejszej skórze w chłodniejszym klimacie.
Ponieważ poziom witaminy D różni się u poszczególnych osób, żywność wzbogacona nie będzie dostosowana do wymagań każdej osoby. Witamina D może być pozyskiwana z pożywienia, które spożywamy, suplementów lub ze słońca i musimy uzyskać odpowiednią równowagę każdego z nich. Osoby z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi lub neurodegeneracyjnymi zwykle mają niższy poziom witaminy D w porównaniu z grupą zdrowych osób w podobnym wieku.
Dowody sugerują, że niedobór witaminy D jest konsekwencją zachorowania (ludzie rzadziej wychodzą na zewnątrz, na przykład zmieniają dietę). Jednak nasze badania na myszach pokazują, że utrzymywanie wszystkiego na stałym poziomie z wyjątkiem ilości witaminy D w diecie może mieć wpływ na mózg w ciągu zaledwie 20 tygodni. Wiele dużych badań klinicznych miało na celu uzupełnienie starszych osób witaminą D w celu zapobiegania upadkom i złamaniom, ale dane w większości nie przyniosły żadnych korzyści. Może się zdarzyć, że czas trwania, dawka i wiek w momencie uzupełnienia są ważne dla różnych wyników. Musimy zebrać więcej danych, aby wiedzieć, co działa, a co nie.
P: Czy po 20 tygodniach niedoboru dostarczyłeś szczurom witaminę D? A jeśli tak, to czy ich zdolność do zapamiętywania i uczenia się wróciła do normy? Może witamina D jest kluczowym czynnikiem w walce z chorobą Alzheimera?
P: Czy po 20 tygodniach niedoboru dostarczyłeś szczurom witaminę D? A jeśli tak, to czy ich zdolność do zapamiętywania i uczenia się wróciła do normy? Może witamina D jest kluczowym czynnikiem w walce z chorobą Alzheimera?
Odp .: To naprawdę interesujące pytanie. Czy możemy uzupełnić deficyt suplementacją? Nie przeprowadziliśmy jeszcze tych badań na szczurach i myszach. Mamy nadzieję, że zmiany będą odwracalne, ale będziemy musieli poczekać i zobaczyć wynik.
Jesteśmy ostrożni optymistycznie. Nie mamy mocnych dowodów z badań klinicznych, że suplementacja witaminą D wyleczy choroby mózgu . Uważamy, że może to spowolnić postęp choroby lub przynajmniej zmodyfikować objawy. Być może trzeba utrzymać optymalny poziom witaminy D przez całe życie, aby zmniejszyć ryzyko.
Pod koniec dnia witamina D jest jednym z wielu czynników ryzyka i musi zostać podjęta w szerszym kontekście (zdrowa dieta, odpowiedni sen, stymulacja umysłowa itp.). Ponieważ witamina D jest stosunkowo bezpieczna i tania, mamy nadzieję, że może ona przynieść pewne korzyści i mieć nadzieję, że opiera się ona na dobrym zrozumieniu mechanizmu działania.
P: Jakie są twoje sugestie na temat naturalnego uzyskiwania witaminy D, szczególnie w zimnym klimacie? Czy naprawdę musisz mieć większość skóry narażonej na słońce?
Odp .: W naszych badaniach modyfikujemy poziom witaminy D u gryzoni wyłącznie poprzez dietę. Nigdy nie wystawiamy ich na działanie słońca lub UVB, a przy odpowiednim poziomie w żywności mają optymalną witaminę D (przynajmniej u zwierząt kontrolnych). Ciekawa skóra szczura jest bardzo skuteczna w syntezie witaminy D z ekspozycji na UVB.
Ludzie mogą uzyskać witaminę D z wielu źródeł, w tym z diety (tłuste ryby), suplementów (D2 lub D3) lub ekspozycji na słońce (UVB przy długościach fal 290-320 nm). Niestety UVA (320-400 nm) jest bardzo szkodliwe dla DNA i skóry. Chociaż nie możesz uzyskać zbyt dużej ilości witaminy D ze słońca, możesz znacznie zwiększyć ryzyko raka skóry. Aby uzyskać korzyści, wystarczy tylko niewielka ilość ekspozycji na słońce. Problem polega na tym, że prawidłowa ilość zależy od pory dnia, pory roku, ilości odsłoniętej skóry, grubości skóry, pigmentacji skóry, wieku itd., Więc nie ma ustalonego czasu na słońcu, który dotyczyłby wszystkich.
P: Czy efekty uboczne spowodowane niedoborem witaminy D są trwałe? Czy każdy wariant witaminy D (powiedzmy 1, 2 lub 3) działa tak samo po wchłonięciu?
O: Witamina D2 (ergokalcyferol) pochodzi z roślin, a witamina D3 (cholekalcyferol) pochodzi od zwierząt. Ludzie mogą wykorzystywać dowolne źródło, chociaż D3 jest prawdopodobnie bardziej biodostępny niż D2. U innych zwierząt, takich jak szczury, biodostępność jest inna, tak że są one równie dostępne.
Wierzymy, że niektóre efekty niskiej witaminy D są odwracalne, a inne nie. Niektóre z naszych dowodów sugerują, że jest on neuroprotekcyjny i potrzebny jest optymalny poziom witaminy D, aby zmniejszyć skutki niepożądanego zdarzenia. Na przykład pomyśl o pasie bezpieczeństwa w samochodzie. Jeśli dojdziesz do wypadku, a następnie zapniesz pas bezpieczeństwa, nie zrobi to wiele dobrego, ale jeśli zapniesz pas bezpieczeństwa, chociaż przez większość czasu nie zauważysz korzyści, w razie wypadku zmniejszy się stopień uszkodzenia ciała. Może być tak, że tak wiele badań nie dostrzega korzyści z witaminy D, ponieważ koncentrują się one na niewłaściwym czasie, mają niewłaściwą dawkę lub nie rozpoczęły się przed zniewagą (lub uszkodzeniem mózgu).
Termin witamina D1 nie jest już używany. Okazuje się, że jest to mieszanina D2 i D3, a więc są to dwa główne związki, do których się odnosimy.
I jeden dla wszystkich początkujących studentów ...
P: Mój mózg zawsze źle działa na każdym wykładzie. Czy pomaga witamina D?
Odp .: W niedawnym badaniu studentów studiów licencjackich suplementacja witaminą D lub placebo nie wpływała w żaden znaczący sposób na ich wyniki poznawcze. Prawdopodobnie nie miały niedoboru witaminy D lub ich poziom był wystarczający i nie miały innych warunków wpływających na ich zdrowie. Sugerowałoby to, że optymalne poziomy witaminy D byłyby idealne, ale raczej nie wpłynęłyby na wydajność w sali wykładowej. Jeśli obawiasz się swojego poznania (uwagi, pamięci), powinieneś skonsultować się z lekarzem.