biuro@klr.com.pl

+48606301824

Super User
Odsłony: 768
Czy kiedykolwiek brałeś Tylenol w leczeniu łagodnego bólu lub zmniejszeniu gorączki? Jeśli tak, to bierzesz paracetamol. To ogólna nazwa leku w Tylenolu. Lek ten jest również sprzedawany pod wieloma innymi markami i jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty. Jest całkiem możliwe, że to zrobiłeś i nawet nie wiesz.
Paracetamol może powodować działania niepożądane. Chociaż nie występują u większości ludzi, niektóre efekty mogą być poważne. Jest to szczególnie ważne, jeśli bierzesz więcej niż zalecana ilość. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym leku, jak również o jego skutkach ubocznych, w tym wskazówki dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia efektów ubocznych i sposobu ich uniknięcia.
Paracetamol i jak to działa
Można stosować paracetamol w celu łagodzenia łagodnego lub umiarkowanego bólu. Zwykle jest to ból spowodowany przeziębieniem, bólem gardła, bólami głowy, bólami ciała lub mięśni, skurczami menstruacyjnymi, zapaleniem stawów lub bólami zębów. Możesz także użyć go do zmniejszenia gorączki.
Nie do końca wiadomo, jak działa acetaminofen. Nie zmniejsza obrzęków ani stanów zapalnych. Zamiast tego uważa się, że blokuje uwalnianie pewnych substancji chemicznych w mózgu, które sygnalizują uczucie bólu.
 
Skutki uboczne acetaminofenu (tylenolu)
Paracetamol ma skutki uboczne, ale większość ludzi go nie doświadcza. Większość ludzi dobrze toleruje ten lek. W rzadkich przypadkach ludzie mieli na to reakcje alergiczne. Najczęściej jednak dotyczy skutków ubocznych wątroby. Zwykle zdarza się to tylko wtedy, gdy nadużywasz acetaminofenu.
Reakcja alergiczna
W bardzo rzadkich przypadkach niektórzy ludzie mieli reakcje alergiczne na paracetamol. Natychmiast zadzwoń do lekarza, jeśli po przyjęciu acetaminofenu wystąpią następujące reakcje:
trudności w oddychaniu lub połykaniu
obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka
pokrzywka
ciężki świąd
łuszcząca się lub pęcherząca skóra
Ciężkie uszkodzenie wątroby
Zatrucie acetaminofenem może się zdarzyć z powodu przyjmowania zbyt dużej ilości paracetamolu. Twoja wątroba przetwarza acetaminofen i przekształca go w inną substancję. Jeśli bierzesz duże ilości acetaminofenu, twoja wątroba produkuje więcej tej substancji. A gdy jest jej za dużo, substancja ta może uszkodzić wątrobę. Jeśli jednak przyjmujesz acetaminofen w zalecanej dawce, uszkodzenie wątroby spowodowane lekiem jest mało prawdopodobne.
Objawy uszkodzenia wątroby obejmują:
zażółcenie skóry lub białek oczu (żółtaczka)
ból w górnej prawej części brzucha
nudności lub wymioty
utrata apetytu
zmęczenie
pocenie się bardziej niż zwykle
blada skóra
niezwykłe siniaki lub krwawienie
ciemny lub herbaciany mocz
ciemne, smoliste stolce
Jeśli podejrzewasz, że wziąłeś za dużo acetaminofenu lub zauważyłeś którykolwiek z tych objawów, skontaktuj się z centrum kontroli zatruć lub natychmiast uzyskaj pomoc medyczną. Jeśli wiesz, że zażyłeś więcej niż zalecaną dawkę paracetamolu, udaj się do najbliższego oddziału ratunkowego, nawet jeśli nie masz żadnych objawów uszkodzenia wątroby. Jeśli ktoś, kogo znasz acetaminofen, przestaje odpowiadać lub przestaje oddychać, zadzwoń pod numer 9-1-1 lub numer miejscowych służb ratunkowych.
Przeczytaj więcej: Przyczyny przedawkowania acetaminofenu, leczenie i profilaktyka »
HEALTHLINE PARTNER SOLUTIONS
Uzyskaj odpowiedzi od lekarza w ciągu kilku minut
Masz pytania medyczne? Połącz się z doświadczonym lekarzem z certyfikatem zarządu online lub telefonicznie. Pediatrzy i inni specjaliści dostępni 24/7.
Jak zapobiec nadużywaniu acetaminofenu
Nadużywanie acetaminofenu jest bardziej powszechne niż myślisz. To dlatego, że paracetamol jest częstym składnikiem wielu różnych leków dostępnych bez recepty. Śledź, ile acetaminofenu bierzesz w ciągu jednego dnia. Może to zmniejszyć ryzyko nadużywania.
Twój indywidualny limit acetaminofenu może również zależeć od Twojego wieku lub pewnych nawyków stylu życia. Ciężkie uszkodzenie wątroby występuje częściej w:
Dorośli, którzy przyjmują więcej niż 3 g (3000 mg) paracetamolu w ciągu 24 godzin
Dzieci, które przyjmują więcej niż pięć dawek w ciągu 24 godzin
Ludzie, którzy już cierpią na chorobę wątroby, biorą inne leki, które mogą uszkodzić wątrobę, lub wypijają trzy lub więcej napojów alkoholowych dziennie, nawet jeśli przyjmują acetaminofen w zalecanej dawce
Przed podaniem acetaminofenu dziecku, sprawdź etykietę na opakowaniu. Sprawdź dawkowanie. Dawka dla dzieci jest zazwyczaj podawana na wykresie w oparciu o wiek i wagę. Lekarz lub farmaceuta może pomóc w określeniu dawki, jeśli opakowanie jest dla Ciebie niejasne. Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 2 lata, porozmawiaj z lekarzem przed podaniem im acetaminofenu. I nigdy nie podawaj dziecku paracetamolu, który jest wyraźnie oznaczony do stosowania tylko u dorosłych.
 
Porozmawiaj ze swoim lekarzem
Stosowany we właściwych dawkach paracetamol jest bezpiecznym i skutecznym lekiem. Zwykle nie ma skutków ubocznych. Jeśli jednak używasz zbyt dużo, skutki uboczne mogą być ciężkie, a nawet śmiertelne. Musisz wiedzieć, czy inne przyjmowane leki zawierają paracetamol, aby nie przekroczyć limitu dziennego. Jeśli paracetamol jest częścią schematu leczenia, porozmawiaj z lekarzem, aby zobaczyć, jaki jest ten limit.
 
 
Kategoria: