biuro@klr.com.pl

+48606301824

Super User
Odsłony: 571
Stwardnienie rozsiane (SM) jest ogólnie uważane za chorobę autoimmunologiczną, która atakuje mózg i rdzeń kręgowy ośrodkowego układu nerwowego. Choroba dotyka kobiety częściej niż mężczyzn.Według Narodowego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, kobiety mogą być trzy razy bardziej podatne na SM niż mężczyźni. Choroba może również powodować objawy specyficzne dla kobiet. Ale kobiety i mężczyźni mają podobne objawy SM .Objawy SM dotykające zarówno kobiety, jak i mężczyzn
Ogólnie objawy SM są takie same zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ale objawy są różne dla każdego w zależności od lokalizacji i ciężkości uszkodzenia nerwów spowodowanego zapaleniem.
Niektóre z najczęstszych objawów SM są wymienione poniżej.
Objawy mięśniowe
W SM komórki odpornościowe organizmu atakują układ nerwowy. Może to wystąpić w mózgu, rdzeniu kręgowym lub nerwach wzrokowych. W rezultacie pacjenci z SM mogą odczuwać objawy związane z mięśniami, które obejmują:
skurcze mięśni
drętwienie
problemy z równowagą i brak koordynacji
trudności z poruszaniem ramionami i nogami
niepewny chód i chodzenie
osłabienie lub drżenie jednego lub obu ramion lub nóg
Objawy oka
Problemy ze wzrokiem mogą wystąpić zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet ze stwardnieniem rozsianym. Mogą to być:
utrata wzroku, częściowa lub całkowita, która często występuje w jednym oku
ból podczas poruszania oczami
podwójne widzenie
rozmazany obraz
mimowolne ruchy oczu
bardziej uogólniony dyskomfort oczu i trudności wzrokowe
Wszystkie te objawy oka są spowodowane zmianami SM w części mózgu odpowiedzialnej za kontrolę i koordynację widzenia.
Zmiany w jelitach i pęcherzu
Zarówno dysfunkcja pęcherza, jak i objawy jelitowe występują często w SM. Dysfunkcje w szlakach układu nerwowego, które kontrolują pęcherz i mięśnie jelit, powodują te problemy.
Możliwe objawy pęcherza i jelit to:
kłopoty z oddawaniem moczu
częsta potrzeba lub potrzeba oddania moczu
infekcje pęcherza moczowego
wyciek moczu lub kału
zaparcie
biegunka
Drętwienie lub ból
Uczucia odrętwienia , mrowienia i bólu są wspólne dla wielu ludzi ze stwardnieniem rozsianym. Ludzie często doświadczają tego objawu w całym ciele lub w określonych kończynach.
Możesz zauważyć drętwienie przypominające „szpilki i igły” lub uczucie pieczenia. Według badań , ponad połowa wszystkich osób cierpiących na stwardnienie rozsiane będzie odczuwać jakąś formę bólu podczas choroby.
Podczas gdy niektóre rodzaje bólu są związane bezpośrednio ze stwardnieniem rozsianym, inne formy bólu mogą być produktami ubocznymi tego, jak stwardnienie rozsiane dotyka ciała. Na przykład zaburzenia równowagi spowodowane problemami z chodzeniem mogą prowadzić do bólu spowodowanego stresem na stawach.
Problemy z mową i połykaniem
Ludzie ze stwardnieniem rozsianym mogą mieć problemy z mówieniem. Typowe problemy z mową to:
niewyraźna lub źle wyartykułowana mowa
utrata kontroli głośności
spowolnione tempo mówienia
zmiany w jakości mowy, takie jak ostre brzmienie lub brak tchu
Zmiany SM mogą również wpływać na połykanie , powodując problemy z żuciem i przenoszeniem pokarmu do ust. Zmiany mogą również wpływać na zdolność organizmu do przemieszczania pokarmu przez przełyk i do żołądka.
Wpływ na mózg i nerwy
Szereg innych objawów mózgu i nerwów może wynikać ze stwardnienia rozsianego. Mogą to być:
zmniejszona rozpiętość uwagi
utrata pamięci
zla ocena
rozumowanie problemów lub rozwiązywanie problemów
depresja , spowodowana uszkodzeniem obszarów mózgu zaangażowanych w kontrolę emocjonalną lub w wyniku stresu związanego z chorobą
wahania nastroju
zawroty głowy, problemy z równowagą lub zawroty głowy (uczucie wirowania)
Problemy seksualne
Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą doświadczać dysfunkcji seksualnych jako objawu SM. Problemy mogą obejmować:
zmniejszony popęd seksualny
zmniejszone wrażenie narządów płciowych
mniej i mniej intensywne orgazmy
Ponadto kobiety mogą zauważyć zmniejszone nawilżenie pochwy lub ból podczas stosunku.

Objawy SM charakterystyczne dla kobiet

Objawy SM, które dotyczą przede wszystkim kobiet, wydają się być związane z poziomem hormonów.
Niektórzy badacze uważają, że niższy poziom testosteronu może odgrywać pewną rolę. Inni uważają, że wahania w hormonach żeńskich mogą odgrywać rolę.
Konieczne są dalsze badania, aby określić wszelkie prawdziwe przyczyny tych różnic w objawach.
Główne objawy, które dotykają kobiety bardziej niż mężczyźni, to problemy miesiączkowe, objawy związane z ciążą i problemy z menopauzą.
Problemy menstruacyjne
Badania wykazały, że niektóre kobiety mają zwiększone objawy SM w ciągu ich okresów. Może to być spowodowane spadkiem poziomu estrogenów w tym czasie.
Objawy, które pogorszyły się dla uczestników badania, obejmowały osłabienie, brak równowagi, depresję i zmęczenie.
Objawy związane z ciążą
Kilka dobrych wiadomości dla kobiet ze stwardnieniem rozsianym: Badania wykazały, że SM nie ma wpływu na płodność. Oznacza to, że SM nie powstrzyma cię przed zajściem w ciążę i urodzeniem zdrowego dziecka.
W jeszcze lepszych wiadomościach dla większości kobiet objawy SM faktycznie się stabilizują lub poprawiają w czasie ciąży, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Nawrót jest jednak częsty po porodzie.
Klimakterium
Niektóre badania wykazały, że u niektórych kobiet objawy MS nasilają się po menopauzie . Podobnie jak w przypadku objawów menstruacyjnych, może to nastąpić z powodu spadku poziomu estrogenów spowodowanego menopauzą.
Niektóre badania wykazały, że hormonalna terapia zastępcza (HTZ) pomaga złagodzić te objawy u kobiet po menopauzie.
Jednakże HTZ wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, chorób serca i udaru mózgu. Jeśli masz pytania dotyczące tego, czy HTZ może być pomocna w radzeniu sobie z objawami SM po menopauzie, porozmawiaj z lekarzem.
Kontrola objawów MS
Chociaż kobiety są bardziej narażone na rozwój SM niż mężczyźni, większość objawów SM, których doświadczają obie płcie, jest taka sama. Na główne różnice w objawach SM wpływają poziomy hormonów.
Ale bez względu na objawy SM, można podjąć kroki, aby pomóc w opanowaniu objawów i poczuć się lepiej. Obejmują one przestrzeganie prawidłowej diety , ćwiczenia fizyczne , unikanie palenia i nadmiernego picia oraz stosowanie długoterminowych terapii lekowych w przypadku SM.
Pracuj z lekarzem w celu uzyskania wskazówek dotyczących zmian stylu życia i leczenia, które mogą pomóc w opanowaniu objawów SM i poczuciu się lepiej.

 

Kategoria: